İşler üstünüze çıkıyormuş gibi hissediyorsunuz ve devam edemiyor musunuz? Endişelenmeyin – Artık Yıl Günü , her dört yılda bir gelen ücretsiz bir gündür! Onu yakalamak, yavaşlatmak ve kendinizi dört yıllık telaşlı deliliğe hazırlamak için kullanın …

Artık Gün, artık yıllarda takvimlere eklenen bir gündür. 29 Şubat’a denk gelen bu ekstra gün, yılı normal 365 gün yerine 366 gün uzatır. Bu ekstra gün eklenmezse, dört mevsimin geldiği tarihlerin (kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar) beklenenden daha erken gelmeye başlaması ve sonunda takvimin bütünlüğünü yok etmesi uzun sürmez.

Artık Gün ne zaman?
Bu yıl (2020) 29 Şubat (Cumartesi)
Artık Günün Tarihi
Julius Caesar, İ.Ö. 45’te Julian takvimini oluşturduğu ilk sıçramayı gerçekleştirdi. Bu takvime her 4 yılda bir artık gün eklendi. Bu takvimde artık gün 24 Şubat’ta kutlandı ve Şubat ayı yılın son ayı oldu. Ancak, bu çok iyi sonuç vermedi. Artık yıl 4 yılda bir eklendiğinde, ortalama Julian takvim yılı yaklaşık 365.25 gün uzunluğundaydı. Ne yazık ki, Dünya’nın güneşin etrafında dolaşması sadece 365.24 gündür. Bu, takvimin 400 yılda bir 3 gün kazandığı anlamına gelir. Papa XIII. Gregoryen takvimini dünyaya tanıttığında bu 1582’de düzeltildi. Bu takvim, artık yılları hesaplamak için Julian takviminden daha kesin bir yöntem kullanır.

Artık Gün Gelenek ve Görenekleri
Sıçrama Günü gelenek ve görenekleri vardır. Örneğin Artık Gün’de doğan bazı insanlar yaşlarını gerçek yaşlarının ¼’sinde hesaplamaya başladılar. Bu nedenle, Leap Day’de doğan bir kişi 40 ise, o zaman sadece 10 yaşında olduklarını söyleyebilirler. Bu gelenek 19. yüzyıldan beri uygulanmaktadır ve çocuk kitaplarında yaygındır.

İrlanda’da, kadınların genellikle gelenek olarak önerdikleri erkekler yerine Artık Gün’de erkeklere evlenme teklif etmelerine izin verildi. Bunun erkeklerin ve kadınların geleneksel rollerini dengelemenin bir yolu olduğuna inanılıyor. Bu gelenek Avrupa’nın diğer bölgelerinde de yaşanıyor. Bununla birlikte, bazı yerlerde, bir erkek Leap Day’de bir evlenme teklifini reddederse, o zaman kadına 12 çift eldiven alması gerekir, böylece bir sonraki yıl için nişan yüzüğü olmamasına dair utançlarını gizleyebilir.

Birçok yerde Sıçrama Günü şanslı bir gün olarak kabul edilir. Ancak, bazı yerlerde Sıçrama Günü çok şanslı değil. İskoçya’da, sıçrama gününde bir kişi doğarsa, onun için çok şanssız olduğu düşünülür. Yunanistan’da, birçok kişi Artık Gün’de evlenmenin şanssız olduğuna inanıyordu.

Artık Gün nerede kutlanıyor?